OKUL KÜTÜPHANELERİNİN ZENGİNLEŞTİRİLMESİ İÇİN İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI  
OKUL KÜTÜPHANELERİNİN ZENGİNLEŞTİRİLMESİ İÇİN İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

OKUL KÜTÜPHANELERİNİN ZENGİNLEŞTİRİLMESİ İÇİN İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Millî Eğitim Bakanlığı ve Türk Eğitim Derneği (TED) arasında okul kütüphanelerinin zenginleştirilmesine yönelik protokol imzalandı. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu'nun imzaladığı protokol kapsamında, Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi çerçevesinde tespit edilen yaklaşık bin 500 okula, 150 bin kitap gönderilecek.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer; protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, geçen yıl 26 Ekim'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan himayesinde eğitimde fırsat eşitliğini artırmak ve okullar arasındaki imkân farklılıklarını azaltmak için önemli adım attıklarını ve 18 milyon öğrenciye eğitim veren tüm okullarda kütüphane olması amacıyla yeni bir çalışma başlattıklarını hatırlattı.
 
Bu kapsamda "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" kampanyası başlattıklarını aktaran Özer, "2 aylık sürede 57 bin 108 okul ve 855 bin dersliğin olduğu devasa eğitim sisteminde bu, başarılabilir mi?" şeklinde yaklaşımlarla karşılaştıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Yoğun bir tempoyla iki ay gibi kısa sürede, 16 bin 361 kütüphane yaptık ve 2021 sonu itibarıyla bu ülkede kütüphanesi olmayan hiçbir okul kalmadı. Sadece kütüphaneler yapmadık, aynı zamanda okullardaki kitap sayısını da artırmak için devasa bir çalışma başlattık. 26 Ekim'de bu süreci başlattığımız zaman okul öncesinden liseye, tüm okullarda 28 milyon kitap vardı; şu an itibarıyla tüm okullarımızdaki kitap sayısı, 60 milyon. Temel eğitimde 40 milyon kitabı olan eğitim sistemimiz var. Bu o kadar değerli ki... 26 Ekim'de bu süreç başlarken öğrenci başına 1,3 kitap düşerken şu anda 3,3 kitap düşüyor. 2022 sonu itibarıyla hedefimiz, okullarımızda 100 milyon kitaba erişebilmek. Planlamalar çok iyi gidiyor, bu hedefe çok rahat ulaşacağız; ulaştığımız zaman, 1,3 olan öğrenci başına kitap sayısını 7'ye çıkarmış olacağız."
 
Öğrencilerin sadece akademik başarılı değil; kültür, sanat ve sosyal becerilerle de sürekli güçlenen, geleceğin Türkiye'sini inşa edecek yetenekte insanlar olarak yetişmesini istediklerini belirten Bakan Özer, 1994 yıldan beri bu ülkede eğitimin kalitesini artırma ve millî bir duruş sergileme noktasında büyük emekler sarf eden TED Genel Başkanı Pehlivanoğlu'na veliler, öğretmenler ve öğrenciler adına şükranlarını sundu.
 
Antalya'daki bir toplantıda, özel öğretim kurumları ile eğitimde fırsat eşitliğini artırma sürecinin aktif bileşini olmaları yönünde bir görüşme gerçekleştirdiklerini aktaran Özer, "Özel öğretim kurumlarını, Millî Eğitim Bakanlığının ayrı bir sistemi olarak değil, bizim mütemmim bir cüzümüz olarak değerlendiriyoruz ve birlikte bu ülkenin gençlerini yetiştirmek, onların gelecekte iddia sahibi insanlar olmaları için çaba sarf ediyoruz." dedi.
 
"Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesine TED'in çok hızlı bir şekilde girdiğini ve süreci nihayetlendirdiğini belirten Özer, "100 kitaptan oluşan setler ve bin 500 okulu kapsayan böylesine anlamlı iş birliğini son noktasına getirdiler. Böylece 150 bin kitabı okullarımıza göndereceğiz. Ülke için bu kadar önemli olan projede paydaş oldukları için kendilerine en içten şükranlarımı sunuyorum." diye konuştu.
 
"Bize sunulan o okul imkânları olmasaydı bugün buralarda olamazdık"
Millî Eğitim Bakanlığının son 20 yılda çok önemli başarı elde ettiğini ve okullaşma oranlarının OECD ülkelerinin seviyesine ulaştığını dile getiren Özer, şunları kaydetti:
 
"Artık bizim odaklanmamız gereken şey, eğitimin kalitesini sürekli iyileştirmek. PISA'da 15 yaş grubundaki öğrenci başarı izlemesindeki yeterlik seviyelerinde olduğu gibi alt yeterlik seviyelerinden öğrencilerimizi mümkün olduğu kadar üst yeterlik seviyelerine çıkarmak ve bunu dengeli bir şekilde yapmak... Bölgelerden ve okullardan bağımsız şekilde bu iyiye doğru yolculuğu, bu ülkenin tüm çocuklarına tattırabilmek, herkesin o imkândan eşit bir şekilde faydalanabilmesini sağlamak... Aslında bu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin de en güçlü olduğu noktadır.
 
Hepimiz geçmişimize bakalım. Bize sunulan o okul imkânları olmasaydı bugün buralarda olamazdık. Çoğumuz köy okullarında okuduk, çoğumuzun hayatına dokunan idealist bir öğretmen oldu. Onun için mümkün olduğu kadar tüm imkânlarımızı seferber ederek eğitim camiamızla birlikte el ele vererek, ülkemizin müktesabatını kullanarak tüm çocuklara, çok daha iyi eğitim imkânını kazandırmamız gerekiyor ve bunu yapabilecek güçteyiz."
 
Kütüphanelerin önemine işaret eden Özer, "Belki köy okuluna gönderilecek bir kitap, bir öğrencinin hayatını değiştirecek. Aynen kelebek etkisi gibi... Biz istiyoruz ki okullardaki kütüphaneler okulun kalbi olsun, çocuklarımız orada kitapla temas etsinler, vakit geçirsinler. Sadece yükseköğretime gittikleri zaman büyük kütüphanelerle tanışmasınlar; ilkokul, ortaokul seviyesinde okuyarak düşünerek gelişimlerini sağlasınlar." diye konuştu.
 
TED'in ev sahipliğinde hafta sonu dijital obezite temalı uluslararası bir konferans düzenleneceğini aktaran Özer, özellikle dijitalleşmenin yönlendirmeli bağımlılığa doğru evrilmeye başladığını belirterek "Bu kütüphaneler de bir şekilde öğrencilerin düşünme, odaklanmayla ilgili internetin veya diğer dijital platformların yol açtığı dikkat dağınıklığının toparlanması için de çok önemli katkı sağlayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.
 
Eğitimde el ele verildiğinde çözülemeyecek hiçbir sorun olmadığının altını çizen Özer, "Ama eğitim, herhangi bir kesimin tasarrufunda söz söyleme hakkı olan da bir alan değildir. Tüm vatandaşların geleceğini etkilediği için her kesimin bir araya gelebildiği müşterek bir mutabakat alanıdır, onun için eğitim alanında iş birlikleri, ülkemizin geleceğine atılan en önemli ilmeklerden biridir." vurgusunu yaptı.
 
"Kütüphanelere katkıda bulunmak, TED ailesi için bir onurdur"
TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ise konuşmasına, "Sivil toplum, alan değil, verendir. Sivil toplum rol model olandır. Sivil toplum siyah veya beyaza ayrıştırılmamış milletin tamamını kendi olarak gören ve hizmet etmesi gereken yapıya elindekini vermeye talip olandır." ifadeleri ile başladı.
 
Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi başladığında Bakan Özer'e "Bizim de çorbada tuzumuz olabilir mi?" diye başvuruda bulunduğunu aktaran Pehlivanoğlu, "Kendisine teşekkür ediyorum ki bu milletin çocuklarının okudukları okullara hizmet etmek için bize bir kapı açtılar." dedi.
 
Pehlivanoğlu, "Bir ülkede sosyal adaleti zenginleri nasıl eğittiğinizle değil, dezavantajlılara nasıl fırsat eşitliği sunduğunuzla sağlarsınız. Genç nüfusun fırsat mı tehdit mi olduğu da eğitimleri ile ilgilidir. Burada yapmanız gereken şey, yaşamın dijitalleştiği bir dünya düzeninde insan olmayı hatırlatacak eğitim sistemlerini kurgulayabilmektir. 21. yüzyılda git gide insan olmaktan uzaklaşıp makinelerin esiri, dijitalleşmenin kölesi olan bir süreç içinde yaşıyoruz. Onun içindir ki dezavantajlı okullarımıza her şeyin üstünde önem vermek zorundayız. TED olarak devletimizin bize verdiği her göreve hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Biz okuyacak, eline aldığı kitaptan öğreneceğiyle ufkunu genişletecek her çocuğumuzun bu ülkenin geleceği için bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Özellikle dezavantajlı okullarımızın kütüphanelerine katkıda bulunmak, TED ailesi için bir onurdur. " ifadelerini kullandı.
 
MEB ile TED arasında yapılan okul kütüphanelerinin zenginleştirilmesine yönelik protokol kapsamında, Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi çerçevesinde tespit edilen yaklaşık bin 500 okula kitap setleri gönderilecek. Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 50 kitap ve çocuk edebiyatından 50 seçkin eserden oluşan 100 kitaplık setler; Erzincan, Erzurum, Kars, Sivas, Yozgat, Bitlis, Iğdır, Kırıkkale, Ağrı, Muş, Van, Bingöl, Elazığ, Kahramanmaraş, Malatya ve Ardahan'daki okullara ulaştırılmak üzere haziran ayında il millî eğitim müdürlüklerine gönderilecek.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.