MESLEK LİSESİNDE, GÜNEŞ ENERJİSİYLE ÇALIŞAN KOMPOST MAKİNESİ GELİŞTİRİLDİ  
MESLEK LİSESİNDE, GÜNEŞ ENERJİSİYLE ÇALIŞAN KOMPOST MAKİNESİ GELİŞTİRİLDİ

MESLEK LİSESİNDE, GÜNEŞ ENERJİSİYLE ÇALIŞAN KOMPOST MAKİNESİ GELİŞTİRİLDİ

Konya'daki Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, geliştirdikleri evsel atıkların değerli toprağa dönüşümünü sağlayan modelle ödüle de layık görüldü. "Pak-SOLAR" adı verilen makine, güneş panelinden yaptığı şarjla hiç güneş görmeden ortalama 48 saat çalışabiliyor.


Konya'daki Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri, daha önce ürettikleri evsel atıkların organik gübreye dönüşmesini sağlayan elektrikli kompost makinesinin güneş enerjisiyle çalışan modelini de geliştirdi.

 

"Pak-SOLAR" adı verilen makine, metal, ve otomasyon bölümlerinin ortak çalışmasıyla üretildi.

 

Evsel atıkların değerli toprağa dönüşümünü sağlayan Pak-SOLAR; içindeki çay posası, yumurta kabuğu, asitli olmayan meyve kabukları, ağaç yaprakları, talaş, çim gibi malzemeleri miktarına göre ortalama 2 haftalık bir süre sonunda gübreye dönüştürüyor.

 

Doğa dostu makine

Geri dönüşüme katkı sağlamak amacıyla yola çıkan öğrenci ve öğretmenler, atıkları değerlendirirken temiz enerji kullanmak için çalışma başlattı. Makine, 3 bölümden 6 öğretmen ve öğrencilerin bir aylık Ar-Ge çalışması sonucunda tasarlandı. Üretimiyle birlikte 40 gün içerisinde çalışmaya hazır hâle gelen makine, güneş enerjisiyle çalıştığı için geri dönüşüme katkı sağlamış oluyor. Güneş panelinden yaptığı şarjla hiç güneş görmeden ortalama 48 saat çalışabiliyor. Bu süreç içinde yine güneş görürse herhangi bir şekilde şebekeye bağlanmadan enerjisini sağlamış oluyor. Bu sayede temiz enerjiyle atıkları değerli toprağa dönüştürüyor.

 

Manuel ve tam otomatik çalışacak şekilde PLC kontrolüyle programlanan makine için birçok okuldan talep geldi ve makinenin seri üretimi için hazırlık başlatıldı.

 

"Pak-SOLAR"a jüri özel ödülü

"Pak-SOLAR", "Growtech 2021 Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı" kapsamında düzenlenen Antalya Ticaret Odası GROWTECH Tarım İnovasyon Ödülleri"nde, jüri özel ödülüne layık görüldü.

 

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.