ESKİŞEHİR'E 1 MİLYAR 219 MİLYON LİRALIK YATIRIM BÜTÇESİ VERİLDİ  
ESKİŞEHİR'E 1 MİLYAR 219 MİLYON LİRALIK YATIRIM BÜTÇESİ VERİLDİ

ESKİŞEHİR'E 1 MİLYAR 219 MİLYON LİRALIK YATIRIM BÜTÇESİ VERİLDİ

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Eskişehir'de gerçekleştirilen il eğitim değerlendirme toplantısı sonrasında yaptığı basın açıklamasında devam eden yatırımlara 760 milyon liralık ilave yapıldığını kaydetti.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Eskişehir İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çerçevesini çizdiği "Türkiye Yüzyılı" vizyonunu desteklemek için çalıştıklarını belirtti.
 
Millî Eğitim Bakanlığının şu anda 2023 yılı içinde Eskişehir'de 2022 yılından devam eden toplam 459 milyon liralık yatırım olduğunu kaydeden Özer, "Bugünkü değerlendirmemizde eğitimin kalitesini ve erişilebilirliğini daha fazla artırmak için ilave 760 milyonluk yatırım yapma kararı aldık. Dolayısıyla Eskişehir'deki Millî Eğitim Bakanlığı yatırımlarını 459 milyondan 1 milyar 219 milyona çıkarmış bulunuyoruz."
 
Yatırımlar kapsamında güçlendirme çalışmaları, okul öncesi eğitime erişimin artırılması, köy yaşam merkezlerinin yapımı gibi maddeler olduğunu anlatan Özer, şunları kaydetti:
 
"Biliyorsunuz, Millî Eğitim Bakanlığı olarak 2022 yılındaki en büyük önceliğimiz okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranlarını artırmaktı ve biz Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayesinde 3 bin anaokulu kapasitesi üretmek için yola çıktık. O zaman Türkiye'de 2 bin 782 anaokulu vardı ve bir yıl gibi kısa sürede 3 bin değil, 6 bin 4 anaokulu kapasitesi oluşturarak 5 yaştaki okullaşma oranlarını yüzde 65'ten yüzde 99'a çıkarabilme imkânımız oldu. 2023 yılında artık hedefimiz, 3 ve 4 yaştaki okullaşma oranlarını sürekli artırmak. Bunun için 22 anaokulunu Eskişehir'imize kazandıracağız. Yıkılan ve yapılması gereken 2 ilkokul, 2 ortaokulu da yatırım programımıza almış bulunuyoruz. Emek Mahallesi'nde 32 derslikli Anadolu lisesini de yatırım listemize dâhil ettik. Hızlı bir şekilde onun da yapımıyla ilgili çalışmaları başlatacağız. 2022 yılında en öncelik verdiğimiz alanlardan biri, depremle ilgili güçlendirme çalışmalarıydı. Bu konuda herhangi bir ilde yatırım sınırlaması getirmedik. Yapılabilen tüm güçlendirme çalışmalarını yapabilecek şekilde kaynaklarımızı organize ettik. 2022'de büyük oranda tüm Türkiye'deki güçlendirme çalışmalarını yaptık."
 
2023 yılında güçlendirme çalışmalarının artık gündemden çıkarılacağını ifade eden Özer, "En güvenli yerlerin okullar olduğunu tüm Türkiye'ye göstermiş olacağız." vurgusunu yaptı. Özer, bu kapsamda Eskişehir'de bazı okulların güçlendirilmesi ve büyük onarımlarıyla ilgili ihtiyaçları karşılamak için 130 milyon kaynak aktarıldığını belirtti.
 
Bir diğer önemli projenin köy yaşam merkezleri olduğuna işaret eden Bakan Özer, köy yaşam merkezlerinin sadece çocukların anaokulu ihtiyacını karşılamak için değil, aynı zamanda o köylerde yaşayan vatandaşların da tarımla, hayvancılıkla, yaşam ve istihdam becerilerini güçlendirmeyle ilgili desteklemek adına yaygınlaştırıldığını kaydetti.
 
2022 yılında şu ana kadar 2 bin 200 köy yaşam merkezi açıldığını dile getiren Özer, şöyle devam etti: "2023 yılındaki hedefimiz, Türkiye'de nüfusun yaşadığı yerlerdeki, belli oranda nüfusun yaşadığı yerlerdeki tüm köy okullarını vatandaşlarımızın, çocuklarımızın hizmetine açmak. Bu kapsamda da Eskişehir'de 12 köy yaşam merkezi hizmet alındı. 35'i tekrar değerlendirmeye alınacak. İnşallah, 2023'ün ilk 3 ayı içinde de o köy yaşam merkezlerini hizmet alma imkânımız olacak."
 
Özer, yatırımların Eskişehir'e hayırlı olmasını dileyerek eğitime katkı yapan herkese teşekkürlerini iletti.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.