BAKAN ÖZER, NEVŞEHİR İL EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI'NA KATILDI  
BAKAN ÖZER, NEVŞEHİR İL EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI'NA KATILDI

BAKAN ÖZER, NEVŞEHİR İL EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI'NA KATILDI

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Nevşehir Valiliğinde düzenlenen il eğitim değerlendirme toplantısına katıldı.    

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Nevşehir programı kapsamında Valiliği ziyaret ederek şeref defterini imzaladı, ardından il eğitim değerlendirme toplantısına katıldı.
 
Bakan Özer, toplantı sonrası yaptığı açıklamada il ziyaretleri kapsamında altmış birinci il olarak Nevşehir'de olmaktan mutluluk duyduğunu, kapsamlı ve verimli bir değerlendirme toplantısı yaptıklarını ifade ederek "Nevşehir'e 178 milyonluk ilave yatırım yaparak Nevşehir'in 2022 yatırım bütçesini 260 milyona çıkarma kararı aldık." değerlendirmesinde bulundu. 
 
Mevcut yatırımı üç katından daha fazla bir artış sağlayarak çok iyi bir noktaya getirdiklerini dile getiren Özer, "Nevşehir'de görmüş olduğum manzara gerçekten çok güzel. Eğitimde gelinen seviye, okul öncesinden liseye ikili eğitimle ilgili hiçbir problemi olmayan, okul öncesi eğitimde okullaşma oranları çok iyi noktaya gelmiş ve yaz okullarından bilim ve sanat merkezlerine kadar tüm alanlarda çok kapsamlı ve nitelikli eğitim imkânı sunan bir ilimiz." diye konuştu.
 
 İlave yatırımlarla yık-yap kapsamında kalan iki okulun da yatırım programına alındığını belirten Özer, Nevşehir'de yıkılıp yapılma kararı alınmayan hiçbir okulun kalmayacağını söyledi. 
 
Millî Eğitim Bakanlığı olarak bu dönem en fazla okul öncesi eğitimde okullaşma oranlarının artırılmasına dönük politikalara ağırlık verdiklerini anımsatan Özer, "Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu gibi 3 bin yeni anaokulunu ve 40 bin yeni ana sınıfını eğitim sistemimize kavuşturmak için yola çıktık. Şu ana kadar 1.110 bağımsız anaokulu Türkiye'de hizmete sokuldu. Nevşehir'e de gelinen buranın çok iyi olduğunu gördüm; yüzde 98'lerde beş yaştaki okullaşma oranları. İlave üç anaokulu talebi oldu, ikisi anaokulu, biri de özel eğitimdi. Dolayısıyla Nevşehir'e üç yeni anaokulu yapma kararı aldık. Ayrıca merkezde ve ilçelerde iki tane ilkokul ve bir tane de ortaokulu idari yatırım programını aldık." dedi. 
 
2022-2023 eğitim öğretim yılına çok hazırlıklı bir şekilde girilmesi için okulların büyük onarımlarından küçük onarımlarına, tüm illerde bu imkânı aktif kullanmak için çaba sarf ettiklerini belirten Özer, "Okullarımızın çatısından atölyelerine kadar büyük onarım ihtiyacı duyulan her noktayı hızlı bir şekilde tamamlayıp eğitim öğretim başında çocuklarımızın çok daha sorunları çözülmüş, çok daha iyi ortamlarda eğitim almalarını sağlamak, en büyük dileğimiz. Bu kapsamda büyük onarım olarak da merkezdeki ve ilçelerdeki okulların büyük onarım ihtiyaçlarını da karşılamak için 35 milyonluk bir yatırımı Nevşehir'e kazandırmış bulunuyoruz." diye konuştu. 
 
Göreve geldikleri günden itibaren tüm Türkiye'de doğal gaza erişim olup da dönüşümü yapılmayan hiçbir okulun kalmaması için kaynakları sonuna kadar kullandıklarını kaydeden Özer, şunları söyledi: Geçen seneden itibaren göndermiş olduğumuz tüm kaynaklar, Nevşehir'de çok verimli bir şekilde kullanıldı ve üç okulumuz kaldı sadece dönüşüm yapılmayan. Onunla ilgili de gerekli ödeneği vererek inşallah, 2022- 2023 eğitim öğretim yılının başlangıcı itibarıyla doğal gaza erişimi olup da dönüşümü yapılmamış hiçbir okul kalmayacak."
 
Yirmi yıldan beri devam eden ücretsiz kitap dağıtımı aynen devam edeceğine işaret eden Özer, "Bu sene ilk defa yardımcı kaynakları da göndermeye başladık. Yeni eğitim öğretim yılının başlayacağı 12 Eylül tarihinde tüm çocuklarımızın masalarında sadece ders kitapları değil, aynı zamanda yardımcı kaynaklar da hazır olacak. Dolayısıyla Millî Eğitim Bakanlığı olarak tüm imkânlarımızı seferber edip okullarımızın ihtiyacını karşılama;  her ilimizdeki yavrularımızın, gençlerimizin, çocuklarımızın nitelikli eğitime erişmeleriyle ilgili, eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmeyle ilgili her türlü desteği vermeye devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.  
 
Özer, yatırımların Nevşehir'e hayırlı olmasını dilerken eğitime katkı veren herkese teşekkür etti.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.