BAKAN ÖZER DÜZCE'DE İL EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI  
BAKAN ÖZER DÜZCE'DE İL EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI

BAKAN ÖZER DÜZCE'DE İL EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI

Çeşitli temaslarda bulunmak ve toplantılara katılmak için Düzce'ye giden Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İl Eğitim Değerlendirme toplantısı öncesinde gazetecilere açıklama yaptı. Özer, bu dönemi de yüz yüze eğitim ile tamamlama kararlılığı içinde olduklarını belirtti.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Düzce Valiliğini ziyaretinde Vali Cevdet Atay, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve protokol üyelerince karşılandı.
 
Valilik Şeref Defteri'ni imzalayan Özer; İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerilerine harfiyen uyup okulların toplumdaki en güvenli yerler olma algısını koruyarak yüz yüze eğitime kararlı şekilde devam ettiklerini söyledi.
 
Bu süreçteki en büyük avantajlarının öğretmenlerin aşılanma oranı olduğunu vurgulayan Özer, şunları kaydetti: "En az bir doz aşı olmuş öğretmen oranı bugün itibarıyla yüzde 94'e ulaştı. En az iki doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 90, en az üç doz aşı olmuş öğretmen oranımız da yüzde 53. Yani bir de aşı olmayıp bağışıklık kazanan öğretmen oranını dikkate aldığımızda aslında eğitim sistemimizdeki 1,2 milyon öğretmenimizin hemen hemen tamamı en az 2 doz aşısını tamamlamış bulunmakta. Onun için inşallah, kararlı şekilde bu dönemi de yüz yüze eğitimde tutarak nihayetlendireceğiz."
 
Özer, bu süreçte fedakârlık gösteren öğretmenlere teşekkür ederek "Hakikaten onlar sadece maskeleriyle ders anlatmadılar, aşı oranlarını yüksek tutarak tüm topluma örnek teşkil ettiler. Öğretmenlerimizle gurur duyuyoruz, kendilerine müteşekkiriz." dedi.
 
Yapacakları toplantıda kentteki eğitimin mevcut durumunu değerlendireceklerini ifade eden Özer, toplantı sonrası güzel haberler paylaşacaklarını söyledi.
 
Bakan Özer, Düzce'den eğitimle ilgili her zaman güzel haberler aldıklarını belirterek destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.
 
150 milyon liralık yatırım
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Düzce Valiliğindeki İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, 2022'de ilde yıkım, yeni okul yapımı ve güçlendirme çalışmaları kapsamında yaklaşık 150 milyon liralık yatırımlarının bulunduğunu belirtti.
 
"Bugün 200 milyonluk ilave yatırımı Düzce'mize kazandırmış oluyoruz. Yani mevcut yatırımı 350 milyona çıkarmış oluyoruz." diyen Özer, "Düzce'de güçlendirme çalışmaları kapsamında çok sayıda okul binamız var. Ondan kaynaklanan ikili eğitimler var. 2022 yılı itibarıyla güçlendirmelerin tamamı bitirilmiş ve ikili eğitim okullarının tamamı da ortadan kalkmış olacak." diye konuştu.
 
Özer, Bakanlık olarak bu dönem öncelikli hedeflerinden birinin, okul öncesi eğitime erişimi artırmak olduğunu dile getirerek, "Yani 3 yaştaki mevcut yüzde 14 olan okullaşma oranını yüzde 50'ye, 4 yaştaki yüzde 35 olan okullaşma oranını yüzde 70'e ve 5 yaştaki yüzde 78 olan okullaşma oranını da yüzde 100'e çıkarmayı hedefliyoruz 2022 yılı sonu itibarıyla. Dolayısıyla tüm Türkiye sathında 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin yeni ana sınıfını hizmete alacağız. Bugün itibarıyla 86 anaokulunu ve 7 bin 500 ana sınıfını hizmete aldık. 5 yaştaki okullaşma oranını tüm Türkiye sathında yüzde 78'den yüzde 90'a çıkarmış olduk." şeklinde konuştu.
 
Düzce'deki yatırımlarda da ana odaklardan birinin okul öncesi eğitim olduğuna işaret eden Özer, "İlimize, bu yatırımlara ilave olarak yeni 18 anaokulu yapacağız. Bunun 10'unu merkezde, birini Akçakoca, ikisini Cumayeri, birini Çilimli, birini Gölyaka, birini Gümüşova, birini Kaynaşlı ve birini Yığılca'da yapacağız. Bunlara ilave olarak merkezde 24 derslikli yeni bir ilkokul yapacağız. Yine merkezde 24 derslikli anaokulu yapacağız. Yine Dikmenli'de 8 derslikli ilkokulu da yatırım programına bugün itibarıyla dahil etmiş olacağız." ifadelerini kullandı.
 
Bakan Özer, özel yetenekli öğrencilerin yeteneklerini geliştirmede aktif kullanılan bilim sanat merkezlerinin sayısını yurt genelinde artırmaya çalıştıklarını aktararak, "Erişimlerini kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Öğrencilerimizin ilçeden merkeze, ilçeler arası hareketlerini minimuma düşürüp mümkün olduğunca öğrencilerin bulunduğu yerlerde bilim sanat merkezlerini açamaya çalışıyoruz. Düzce'mizde bir sanat merkezi vardı, bugün 3 tane daha merkez açma kararı aldık. İki merkezde ve bir Akçakoca'da." dedi.
 
Bu yatırımların kısa sürede hayata geçerek sonrasında kentte eğitim kalitesinin çok iyi noktalara geleceğinden emin olduğunu dile getiren Özer, kentteki uyumlu çalışmalarından dolayı bütün yetkililere teşekkür etti.
 
Toplantıda, Düzce Valisi Cevdet Atay, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Belediye Başkanı Faruk Özlü ve İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç yer aldı.
 
Belediye ziyareti
Bakan Özer, programları kapsamında Düzce Belediyesini ziyaret ederek Belediye Başkanı Faruk Özlü'den çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Özer, burada yaptığı konuşmada, Özlü'nün bakanlığı döneminde ülkede bilim, sanayi ve teknolojinin gelişmesi konusunda katkılarının olduğunu söyledi. Aynı hizmetleri şu anda Düzce'de belediye başkanı olarak kente kazandırdığını belirten Özer, "Sadece belediyecilik hizmeti olarak değil, aynı zamanda bizim eğitimde Düzce'deki en önemli paydaşımız Sayın Belediye Başkanımız. Yeni okulların yapılmasında, mevcut okulların içlerinin donatılmasında belediyemizin çok büyük katkısı var. Hem şahsım ve hem de Milli Eğitim Bakanlığı adına Sayın Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Buradaki güzel uyumla Düzce'deki eğitim çok daha iyi noktalara gelecek. Burada uyumun çok önemli bir karşılığı var. Bir ilde gerçekten uyum olduğu zaman yatırımlar bereketli oluyor. Düzce bunun en güzel örneklerinden bir tanesi." diye konuştu.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.