UNESCO Uluslararası Öğretmen Görev Gücü yıllık toplantısı Togo’da yapıldı

UNESCO Uluslararası Öğretmen Görev Gücü yıllık toplantısı Togo’da yapıldı

UNESCO Onuncu Politika Diyalog forumu ve Uluslararası Öğretmen Görev Gücü yıllık toplantısı Togo’nun başkenti Lome’de gerçekleştirildi.
UNESCO Uluslararası Öğretmen Görev Gücü yıllık toplantısı Togo’da yapıldı

Toplantıya Uluslararası Öğretmen Görev Gücü ulusal odak kişileri, akademisyenler, öğretmen eğitimcileri, öğretmen eğitimi ve müfredat alanında karar vericiler, hükümet temsilcileri ve STK temsilcileri katıldı. ‘Profesyonel Bir Meslek Olarak Öğretmenlik‘ üst başlığıyla düzenlenen toplantıda konuyla ilgili çeşitli panel ve oturumlar düzenlendi.  Toplantıya 67 farklı ülkeden 350 civarında katılım gerçekleşti.

 

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin, toplantıya Uluslararası Öğretmen Görev Gücü Türkiye odak kişisi olarak katıldı. Toplantıda UNESCO’nun 2030 eğitim gündeminde yer alan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (Sustainable Devlopment Goals) kapsamında öğretmen nitelikleri, öğretmen eğitimi, öğretmen yeterlikleri, yönetişim, değerler ve hesap verilebilirlik, çoğulculuğa yaklaşım gibi başlıklar altında öğretmen yetiştirme ve istihdamı konularında uluslararası yaklaşımlar yanında farklı ülkelerin uygulamalarında bu konuların nasıl ele alındığıyla ilgili somut örnekler tartışıldı. 

 

Ayrıca yıllık toplantı esnasında Uluslararası Öğretmen Eylem Gücü yönetim kurulunda (Steering committee)  Fransa’dan boşalan yönetim kurulu üyeliği için Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin, Türkiye adına aday oldu ve genel kurul tarafından yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.