Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı ile protokol İmzalandı

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı ile protokol İmzalandı

Millî Eğitim Bakanlığı ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında “Okul Tabanlı Afet Eğitimi” konulu ön protokol imzalandı  
Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı ile protokol İmzalandı

Japonya’nın Kobe şehrinde yapılan toplantıya Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı yetkilileri katıldı. Okul Tabanlı Afet Eğitimi Projesi 2. Faz kapsamında yapılan toplantılar 4 gün sürdü. Her gün iki ayrı oturum halinde yapılan toplantı sonrasında afet eğitimi verilen okul, afet eğitim merkezi ile deprem ve afet müzesi ziyaret edildi.

 

Toplantılarda ayrıca, 2020 yılına kadar gerçekleştirilecek Japonya eğitimleri ile Türkiye’deki yaygınlaştırma eğitimi ve çalışmaları tartışıldı. Türkiye’nin afet eğitimi hedefleri, 2018-2022 yılları arası Türkiye’nin afet eğitimi eylem planları üzerinde görüş alış verişinde bulunularak taslak planlar hazırlandı. Toplantılar sonunda 2018 – 2020 yılları arasında toplam 45 öğretmenin Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı eğitim merkezlerinde üç hafta boyunca üst düzey Okul Tabanlı Afet Eğitimi ile Afet Önleme Eğitimi alması, bu eğitimlerin Türkiye’de yaygınlaştırılması konularında görüş birliğine varıldı.

 

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.