Erdem, Türkiye Maarif Vakfının Kosova’daki okullarında yeni eğitim yılı açılışına katıldı

Erdem, Türkiye Maarif Vakfının Kosova’daki okullarında yeni eğitim yılı açılışına katıldı

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem Türkiye Maarif Vakfının Kosova’daki okullarında yeni eğitim yılı açılış programına katıldı
Erdem, Türkiye Maarif Vakfının Kosova’daki okullarında yeni eğitim yılı açılışına katıldı

Türkiye Maarif Vakfının başkent Priştine ve Prizren’deki okullarında düzenlenen açılış programlarına Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Türkiye Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Birol Akgün ile aileler ve diğer davetliler katıldı.

 

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Erdem, açılış töreninde yaptığı konuşmada, okul yetkilileri ve öğrencilerini tebrik ederken tüm öğrencilere yeni eğitim-öğretim yılında başarılar diledi.

 

Türkiye Maarif Vakfının 2013´e kadar Türkiye´nin adını kullanıp eğitimle uğraşan bir sivil toplum kuruluşu olarak görünen fakat geçen yıl Türkiye´de bir darbe girişiminin baş oyuncusu olan bir örgütten kurtulmak için kurulduğunu dile getiren Erdem, bu örgütün daha sonradan bir terör ve nifak örgütü olduğunun ortaya çıktığını kaydetti.

 


Erdem, Türkiye Maarif Vakfı okullarının Kosova´da kaliteli eğitim sunacağına ve bu okuldan çıkan öğrencilerin gelecekte başarılı bireyler olacağına inancının tam olduğunu dile getirerek, Türkiye Maarif Vakfı okullarının arkasında 80 milyonluk Türkiye´nin sevgi, saygı ve muhabbetinin olduğunun bilinmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Erdem, "Kısaca mesajım, Kosova´da yalnız iki Türk okulu vardır. Bunlar Maarif Vakfı adına Türk bayrağı kullanırlar ve Türkiye okulu olduklarını, Türkiye Cumhuriyeti´nin arkalarında olduğunu Kosova Eğitim Bakanlığı´nın bütün kurallarıyla birlikte bir eğitim kurumu olduklarını söyleyebilirler. Bu konuda sadece Maarif Vakfının yetkileri vardır." dedi.

 


Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Akgün ise bugün gördüğü Kosovalı öğrencilerin gözlerindeki parıltının, Kosova´nın güçlü, demokratik ve istikrarlı geleceğinin bir yansıması olduğunu belirtti. Türkiye´nin 15 yıldır insana yatırım yaparak güçlendiğini ve bugünlere geldiğini vurgulayan Akgün, Kosova´nın da insana ve insan gücüne yatırım yapması gerektiğini ifade etti.

 

Akgün, "Amacımız modern anlamda bilimsel ilerleme ve evrensel değerler temelinde onlara modern bilim ve teknolojiyi sonuna kadar öğretmek ama aynı zamanda bu öğrencilerin kendi toplumları için birer lider olmalarını istiyoruz çünkü Kosova´nın geleceği parlaktır ve buradaki geleceğini biçimlendirecek olan en önemli unsur da insan unsurudur." ifadelerini kullandı.

 

Türkiye Maarif Vakfının 33 ülkede temsilciği olduğunu dile getiren Akgün, okulların gizli politik ve ideolojik herhangi bir gündemi olmadığını ve Kosova yasaları yönetmeliklerine saygılı bir şekilde faaliyet göstereceklerini sözlerine ekledi.

 

Açılış programları çerçevesinde okul öğrencileri şiir okudu, yerel halk oyunları sergilendi.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.