Bakan Yılmaz, Sri Lanka´nın global çay tanıtım programına katıldı

Bakan Yılmaz, Sri Lanka´nın global çay tanıtım programına katıldı

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Seylan çayının 150. yıl kutlamaları münasebetiyle Sri Lanka Büyükelçisi Paker Mohiddeen Amza tarafından düzenlenen global çay tanıtım programına katıldı.
Bakan Yılmaz, Sri Lanka´nın global çay tanıtım programına katıldı

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sri Lanka Büyükelçiliğinde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Türkiye ve Sri Lanka´nın ilişkisini her alanda geliştirmek isteyen dost iki ülke olduğunu vurgulayarak, Sri Lanka’nın 150 yıllık bir çalışmasının gayreti sonunda ulaştığı bir başarıyı kutladıklarını ifade etti. Dünyada hemen her ülkenin belli bir ürünle hatırlandığını belirterek, "Bir ülkenin ismi okunduğunda akla bir ürünün gelmesi ve bu ürünün o ülkeyle özdeşleşmesini sağlayabilmek büyük bir başarıdır. Gördüğümüz şey, çay denilince Sri Lanka, Sri Lanka diyince Seylan çayı akla gelir ki bu, gerçekten büyük bir başarının en somut göstergesidir. Dünyada bazı ülkeler vardır ki farkı özellikleriyle anılırlar. Mesela Brezilya denilince futbol akla gelir. Güney Afrika denilince mücevher akla gelir, ama çay denilince akla Sri Lanka gelir. Bu gerçekten büyük bir başarıdır." diye konuştu.

 

Türkiye´de de Rize denilince akla çay geldiğini belirten Bakan Yılmaz, şunları söyledi: "Biz de dünyanın en çok üreten ülkelerinden birisiyiz ama Sri Lanka çayını da en çok tüketen ülkelerden birisiyiz. Dolayısıyla biz de vatandaşlarımıza Rize çayının yanında Seylan çayını da sunuyoruz. Ebediyete akıp giden her 150 yıllık süreçte Sri Lanka’nın çok daha büyük başarılara imza atacağına inanıyor ve hepinizi saygıyla selamlıyorum."

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.