Bakan Yılmaz: Mücadelemizle İmam Hüseyin´in yanındayız

Bakan Yılmaz: Mücadelemizle İmam Hüseyin´in yanındayız

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Safımızla, mücadelemizle İmam Hüseyin´in yanındayız. Bugün bize düşen, Kerbela´ların acısından, mateminden hareketle Müslümanların arasındaki birliği, beraberliği, kardeşliği anlamaktır. Bu topraklarda herkesin kendi inancıyla, istediği şekilde, başka birisinin tarifine ihtiyaç olmaksızın, özgürce yaşmasının önündeki bütün engelleri kaldırmaktır." dedi. 
Bakan Yılmaz: Mücadelemizle İmam Hüseyin´in yanındayız

Bakan Yılmaz, çeşitli programlara katılmak üzere gittiği Sivas´ta, Sivasspor- Antalyaspor müsabakasını izledikten sonra Cem Vakfı tarafından Aşure günü dolayısıyla  düzenlenen oruç açma programına katıldı.

 

Bakan Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, Muharrem ayının yüreklerde kapanmaz yara olduğunu söyledi. Muharrem ayının matem ve yas ayı olduğunu belirten Yılmaz, bu ayın İmam Hüseyin´i anma ve anlama ayı olduğunu anlattı.

 

Bakan Yılmaz, Kerbela´nın insanlara sevgiyi yaşatmayı öğrettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Safımızla, mücadelemizle İmam Hüseyin´in yanındayız. Bugün bize düşen, Kerbela´ların acısından, mateminden hareketle Müslümanların arasındaki birliği, beraberliği, kardeşliği anlamaktır. Bu topraklarda herkesin kendi inancıyla, istediği şekilde, başka birisinin tarifine ihtiyaç olmaksızın, özgürce yaşmasının önündeki bütün engelleri kaldırmaktır. Nasıl farklı türler tek kazanda kaynayınca, aynı ateşte pişince, birlikte yanınca aşure gibi daha değerli hale geliyorsa toplumlar da aynı dertleri, sıkıntıları paylaşınca, zorluklara katlanınca daha iri, daha diri olurlar. Bu da bu toplumun en büyük gücüdür. Biz bu güce sahibiz. Çanakkale´de, Sarıkamış´ta, İstiklal Savaşı´nda biz bu birliği gösterdik, bundan sonra da göstermeye devam edeceğiz."

 

Farklılıkları zenginlik gördüklerini, bundan sonra da görmeye devam edeceklerine dikkati çeken Yılmaz, "Allah birliğimizi, dirliğimizi daim eylesin. Bizi hak yoldan ayırmasın. Bizleri zalimlerin değil, mazlumların yanında olanlardan eylesin. Davamız birlik, gayemiz dirlik, Hak, Muhammed, Ali yolu olsun." ifadelerini kullandı.

 

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.